Playstation 3 v roce 2022

Playstation 3 patří s téměr 88 miliony prodaných kusů k nejúspěšnějším konzolím historie. Pokud chcete trvdá data, tak je na místě říci, že obsadil 8. místo v žebříčku nejlépe prodávaných herních zařízení. Je to úctyhodný výsledek, ale paradoxně nejhorší ze všech konzolí od Sony. Všechny ostatní konzole tohoto japonského producenta totiž dosáhly lepších výsledků. To ale nic nemění na tom, že se jednalo o naprosto skvělý a svým způsobem revoluční kus hardwaru. Jak si Playstation 3 vede po 16 letech od svojí premiéry? Na úvod prozradím, že rozhodně nepatří na smetiště a nechat ho chátrat ve sklepě by byla škoda.

Výkon na prvním místě

PS3 byl bezesporu nejvýkonnější konzolí svojí generace. Uvnitř dřímal revoluční osmijádrový procesor IBM Cell taktovaný na 3,2 GHz doplněný 256 MB paměti XDR a grafickým čipem RSX navrženým speciálně pro Plastation 3. Reality Synthetizer vycházel z architektury jádra NV78 a sama Nvidia v té době tvrdila, že výkonem dvojnásobně předčí Geforce 6800 Ultra. Pro porovnání Xbox 360 disponoval pouze tříjádrovým procesorem (rovněž od IBM). Papírově třetí Playstation absolutně válcoval konkurenci. Jenže, papír toho snese hodně a ve skutěčnosti pak situace vypadá trošku jinak.

black Sony PS2 controller on white surface
Photo by Nikita Kostrykin

Playstation 3 nedal vývojářům spát

Největším problémem a dle mého názoru i důvodem, proč prodeje vzrostli teprve několik let po vydání konzole, bylo právě využití procesoru Cell. Vývojářská studia totiž nebyla na netipický přístup k vývoji a fungování procesoru dostatečně připravena a zpočátku vydání svých her odmítala . Dostupné tituly nebyly na takové technické úrovni jako ty na konkureční platformě. To se samozřejmě postupem času změnilo zejména a světlo světa spatřili takové hity jako série Uncharted nebo naprostý postapokaliptický skvost The Last of US z produkce dceřiného studia Sony – Naughty Dog. The Last of Us byla jedna z posledních her vydaných na Playstation 3 a po technické stránce patřila k absolní špičce. Z potenciálu procesoru a potažmo i samé konzole ždímala naprosté maximum a do dnešních dní vypadá velmi dobře. Pokud by takových her bylo více a dříve, pozitivně by to ovlivnilo prodejní čísla a zároveň vyřešilo porodní problémy PS3. Výkon tedy není vždy to nejdůležitější.

Kam s ním?

Já mám svůj Playstation 3 stále pod televizí v pracovně. Důvodů k tomu mám spoustu. Jedním z nich je i rozsáhlá knihovna her (více než 2500 titulů), z nichž jsem převážnou většinu nehrál. Tím hlavním lákadlem je však to, co s PS3 za těch 16 let dokázala udělat homebrew scéna. A teď nemluvím o spouštění záložních kopií her, to už je dnes možné i v emulátoru. Mám na mysli širokou škálu komunitního softwaru, který od základu konzoli promění a rozšíří její schopnosti. Je libo pokročilý multimediální přehrávač, Netflix nebo Spotify? Tíhnete spíše k produktivitě a potřebujete webový server? S výčtem programového vybavení bych mohl pokračovat až do dalšího článku. Předpokládám, že pro čtenáře Oldtimes bude nejpodstatnější hraní v té nejčistší formě…

vintage gray game console and joystick
Photo by Lorenzo Herrera on Unsplash

Playstation 3 je Retro!

Ano! Je to tak. Díky vysokému výkonu a rozsáhlé knihovně emulátorů lze Playstation 3 považovat za jedno nejlepších řešení pro hraní her z předchozích Playstationů, ale i konkurečních konzolí předchozích generací. Všechny verze PS3 umožňují spuštění her z PSX a s PS2 si ve valné většině případů poradí také (zde je situace poněkud složitější, ale stále řešitelná). Pamatujete si na kazetkáče a legendárního instalatéra Mario? On a dalších několik tisíc her z konsolí Nintendo, Sega a dalších si díky komunitě našli cestu na třetí Playstation. Pokud ho doma máte, oprašte ho.I dnes totiž nabídne spoustu hodin zábavy!

Napište komentář

%d bloggers like this: