Google Stadia – Měsíc s konzolí v oblacích

Bylo nebylo… z různých důvodů jsem se rozhodl prodat Xbox i mé herní PC. A světe div se, najednou jsem měl spoustu času. Žena už mě nechtěla vyhodit z domu, zjistil jsem, že mám děti, v práci se mi zase začalo dařit, dokonce jsem se dokopal i k psaní, které v různých fázích mého života buď zbožňuji nebo nenávidím. Jenže co čert nechtěl, příliš mnoho volného času škodí a já jakožto věčný „hravec“ si prostě hrát musím. Takže jsem si časem musel najít náhradu za počítač a konzoli. Na základě doporučení známého pak padla volba na Google Stadia.

Stadia - Tomb Raider 2013

Hraní bez (téměř) hardwaru

Zpočátku pro mě byla představa, že výpočetní výkon leží někde v datacentru a ne u mě v obýváku pod televizí, poměrně zarážející. Popravdě jsem do dané technologie nevkládal přílišné naděje, ale rád zkouším nové věci a chtěl jsem si Stadii vyzkoušet v tom nejlepším možném provedení. Google Stadia je sice schopna spolupracovat s prakticky libovolným ovladačem, nabízí se ale také možnost pořídit si Stadia Premiere Edition, tedy sadu Chromecast + ovladač Stadia. Pro toto řešení jsem se rozhodl i já. Důvod, který mě k tomu vedl byl naprosto jednoduchý. Ovladač od Google se totiž připojuje přes Wi-Fi k routeru a následně komunikuje přímo s výpočetními servery. Díky tomu dochází ke snížení latence, odpadá totiž mezičlánek ve formě komunikace přes Bluetooth. A latence je dámy a pánové v případě cloudového hraní naprosto klíčová.

Stadia v praxi

Pořízení Chromecastu v sadě s ovladačem není vzhledem k absenci oficiální distribuce u nás v ČR úplně jednoduché. To ale neznamená, že se nedá koupit. Při troše štěstí je k sehnání na Aukro nebo u našich východních sousedů na Allegro. Já jsem za Stadia Premiere Edition dal v přepočtu necelých 1 500 Kč.

Instalace Chromecastu je naprosto jednoduchá. Po vybalení jej stačí připojit do HDMI a do zásuvky a máte hotovo. Následně pomocí aplikace v telefonu nakonfigurujete ovladač, přihlásíte ke svému účtu Google a můžete hrát. Tedy, pokud již máte nějaké hry. Pro testovací účely jsem přistoupil k aktivaci placeného účtu Stadia Pro (funguje podobně jako Game Pass nebo PS Plus). Aktivní PRO Vám totiž umožní hrát hry ve 4K a na start zároveň získáte přístup k slušné porci her.

Tomb Raider 2013 Stadia

Samotné hraní mě velmi příjemně překvapilo. Troufnu si tvrdit, že při dostatečně rychlém internetovém připojení je herní zážitek k nerozeznání od toho, co Vám naservíruje herní konzole. V některých případech bude dokonce i lepší. Potvrzuje to například i případ Cyberpunk 2077. Google Stadia byla dlouhou dobu nejlepším způsobem jak si hru zahrát. Já na Stadii dohrál Tomb Raider (verze z roku 2013, mám resty :)), Hitman a momentálně mám rozehrané Borderlands 3. Ve všech případech byl zážitek porovnatelný s Xbox One SS (to je pouze můj pohled na věc) a pro hraní na gauči naprosto ideální.

Stadia a dostupnost her

Google Stadia by byla naprosto skvělou herní platformou, kdyby nabídla více AAA her. V obchodě samozřejmě najdeme videoherní pecky posledních let. Nechybí Red Dead Redempiton II, celá série Assassins Creed nebo třeba poslední Resident Evil, ale v porovnání s konkurencí je her pořád málo. Nezbývá než doufat, že Google dodrží své sliby a v tomto roce nám přinese další stovku nových her.

S dostupností úzce souvisí ještě jedna věc, a sice cena her. Ceny her pro platformu Google Stadia si v ničem nezadají s cenami her na konzolích poslední generace. Ve zkratce – jsou drahé. Naštěstí Google poměrně často pořádá slevové akce, takže není problém si na vytoužený titul počkat a pořídit jej za smysluplnější cenu.

Závěrem

Google Stadia je dobré řešení pro všechny, kteří stejně jako já hrají spíše příležitostně. Vzhledem k relativně nízkým pořizovacím nákladům se jedná o dostupnou možnost jak nahlédnout do světa gaučového hraní. Využijí ji ale také osoby, které nedisponují nejvýkonnějším hardwarem. Jak je vidět, služba jako taková má budoucnost. Otázka však zní – jak s ní naloží Google?

Napište komentář

%d bloggers like this: