Anbernic RG351P – nejlepší retro konzole současnosti

Dlouho předlouho jsem hledal náhradu za výborné, ale na dnešní poměry přeci jen přeslostlé Sony PSP a jeden nejmenovaný čínský obchod mi zcela nezištně nabídl reklamu na Anbernic RG351P. Hračka byla tenkrát v akci za lidový peníz a tak jsem si řekl: „Co bych pro svůj retro gaming blog neudělal?“. Netrvalo to dlouho a moje nová retro konzole vyjela z českého skladu (ano čtete správně, zda-li to byla pravda nevím) a za několik málo dní mi u dveří zazvonil listonoš s malým balíčkem plným zábavy a nostalgie.

Kompaktní balení

Balíček byl až podezřele malý. Naštěstí se však uvnitř nacházelo vše, co je potřeba. Tím „co je potřeba“ mám na mysli opravdu jen to nejnutnější. Po rozbalení na mě vykoukla bílá kartonová krabička s jednoduchou grafikou a v ní samotný retro konzole Anbernic RG351P zabalená do bílé plastové fólie, uživatelský manuál / letáček (pravděpodobně v angličtině) a USB-C kabel velmi pochybné kvality. Konzole samotná je však vyrobená z materiálů, které neurazí. Všechna tlačítka mají stisk „tak akorát“ a nikde nic nevrže.

Já, Anbernic RG351P a kontroverzní seznamování

Jak jsem již zmínil, zvenčí konzolka působí velmi pozitivně. Rozložení ovládacích prvků rozmístěním připomíná ovladač Sony Dualshock a na zadní části najdeme dvě gumové podložky pro lepší uchycení. Na horní hraně se nachází dva USB-C porty (jeden pro nabíjení, druhý pro připojení periferií) a v dnešní době opomíjený sluchátkový jack 3,5mm. Pokud se na Anbernic RG351P podíváme ze spodu, dostane se nám nádherný pohled na slot pro MicroSD karty, tlačítko reset a dvojici reproduktorů. Zkrátka holka jako lusk.

RG351P - zadní strana
Pohled na zadní stranu konzole

Retro konzole krásná z vnějšku…

Shnilá uvnitř. To samozřejmě v rámci zachování napětí přeháním. Je tu ale jedna drobnost, která mě zaskočila. Po spuštění a nabootování do výrobcem instalovaného systému jsem zjistil, že dodávaná SD karta (opět pochybné kvality) je plná her. Možná si teď říkáte, že je to dobrá zpráva. No, schválně se zeptejte vydavatelů dodávaných her. Určitě všichni víme, jaká by byla jejich odpověď. Moralizovaní ale nechejme stranou, je to produkt z Číny a v Číně je kopírování tak trochu národní sport. To zda-li je to dobře nebo špatně nechám na uvážení každého čtenáře a případného uživatele. Alespoň lze zařízení rovnou po vybalení pořádně otestovat.

Vnitřnosti a výkon

Jaký má Anbernic RG351P charakter už víme. Jak by ale vypadal, pokud bychom ho rozpárali a podívali se mu na vnitřnosti? Vše je schované pod 3.5 palcovým IPS displayem s rozlišením 640×480, který je poměrem stran odpovídá displayi použitému v Gameboy Advance (rozlišení je v případě číny dvojnásobné). Zrovna proto je to momentálně moje retro konzole číslo 1. Výkon má na starosti čtyřjádrový ARMový procesor RK3326 taktovaný na 1.5Ghz v kombinaci s Mali-G31 MP2, která zajišťuje grafickou akceleraci. Na paměti výrobce šetřil a osadil pouze 1 GB DDR3L, ale vzhledem k zaměření produktu to není na škodu a určitě mělo toto rozhodnutí vliv i na koncovou cenu. Budiž Anbernicu odpuštěno. Co se ale promíjí hůře je absence jakéhokoli bezdrátového připojení. Pokud potřebujete WiFi nebo Bluetooth, budete muset sáhnout po kartě do USB.

Retro konzole Anbernic RG351P Zelda Minish Cap
The Legend of Zelda: Minish Cap | Rozlišení je pro GBA hry perfektní

Retro konzole Anbernic RG351P – jak je to s hrami?

Herní výkon je přesně takový, jaký by člověk čekal u zařízení za cenu kolem dvou tisíc. Bez menších potíží si Anbernic RG351P poradí s emulátory všech systémů starších než PlayStation 1 (včetně). Pokud byste si chtěli zahrát hry z DreamCastu nebo PSP, budete muset udělat pár (čti spoustu) kompromisů. To ovšem neznamená, že je Anbernic špatný. Není, je naprosto výborný a všem ho doporučuji. Superlativy na téma této konzole bych mohl rozhazovat na všechny strany. Jen to prostě není high-end, tak s tím během nákupu počítejte.

Která retro konzole je Vaše nejoblíbenější a proč?Napište komentář

%d bloggers like this: